Hazardní hryNovinky2013 › Manipulace v loterii?

Manipulace v loterii? Spíše dobrý marketing

1. 4. 2013. Občas se setkáme s názorem či dotazem, zdali nejsou loterijní hry, jako například Sportka, manipulovány. Zkusme se na to podívat, zdali by mělo vůbec smysl výsledky losování manipulovat.

Častým argumentem na podporu teorií o manipulaci při losování loterií bývá tvrzení, že různé prémie, jackpoty či superjackpoty padají velmi zřídka. Jejich výhra má být uměle odsouvána, aby rostoucí jackpoty zvyšovaly sázkovou horečku a tím i tržby provozovatele loterie. Nutno říci, že toto je asi jediný „rozumný“ důvod (ač v to nevěříme), kvůli kterému by manipulace s losováním mohla mít smysl.

Na druhou stranu argumenty svědčící proti manipulaci jsou však mnohem přesvědčivější, a to z několika velmi prostých důvodů. Předně, s pravděpodobností blížící se jistotě (takto to formulujeme pouze proto, že možnost podvodu nelze asi nikdy zcela vyloučit) to sázkové společnosti skutečně nemají zapotřebí. Celá řada faktorů hraje pro ně, a to zcela legálně.

Sázkovka má příjem zajištěn

Marži (či podíl ze vsazených sázek) mají jistou, vydělají za všech okolností. U některých her, jako třeba u zmíněné Sportky, je stanovena tzv. výherní kvóta – například 50 % z vybraných vkladů se vyplatí na výhrách sázejícím, druhých 50 % si ponechá sázková kancelář. U jiných loterijních her, které jsou vypláceny kurzy či násobky, se sázkové kanceláře také jistí určitými limity v pravidlech – pro případ, že by třeba více sázejících vsadilo na stejná čísla a, ať je to jakkoliv proti pravděpodobnosti, uspěli.

Proto organizovat takový podvod – o kterém by muselo vědět nemálo lidí (přítomnost státního dozoru u losování, mechanici, technici či programátoři), s jejichž rostoucím počtem roste i pravděpodobnost vyzrazení nebo jiného selhání – by se vzhledem k jistým příjmům, a jejich nejasnému zvýšení podvodem, nevyplatilo.

Pravděpodobnost, to je, oč tu běží

Mnohem prozaičtějším důvodem, proč jackpoty v některých hrách příliš často nepadají, je pravděpodobnost, přesněji řečeno často mikroskopická pravděpodobnost. U některých číselných loterií existuje astronomické množství možných výherních kombinací a pravděpodobnost, že se vám podaří uhodnout právě jednu jedinou výherní kombinaci je velice nízká.

Například pravděpodobnost, že vyhrajete superjackpot Sportky s prémií (jehož aktuální výše k 31. 3. 2013 byla 241 milionů korun) je asi 1 ku 700 milionům! Přesto hráči vesele vyplňují a podávají plné sázenky, což je jedna z podmínek pro získání superjackpotu. Plná sázenka vyjde na 170 Kč.

Pravděpodobnost výhry je velmi nízká a stojí plně na straně sázkové společnosti. Manipulace s výsledky by proto měla pramalý význam a nestála by za rizika s tím spojená. Vysoké jackpoty lákají sázející (co na tom, že vyhrát je téměř nemožné), do hry se zapojují i nepravidelní sázející a tržby vesele rostou.

Spíše než podvod jde proto o dobrý marketing a do jisté míry o spoléhání se na neznalost pravděpodobnosti nebo ignoranci sázejících. Na druhé straně je podstatou loterií, že šance na výhru je nízká, obvykle i vklady, i když 170 Kč není zrovna málo, a výhry jsou vysoké.

Pokud byste v 18 letech začali hrát Sportku a sázeli dvakrát týdně plný tiket po celý život, řekněme po dobu 60 let, podali byste celkem:

52 týdnů v roce × 2 dny v týdnu × 60 let = 6 240 plných tiketů

a stálo by vás to 6 240 tiketů × 170 Kč = 1 060 800 Kč.

Jestli vás zajímá, kolik sloupečků (či plných sázenek) byste museli vsadit a kolik by vás to stálo, abyste zaručeně vyhráli superjackpot s prémií ← přečtěte si tento článek nebo nový článek Kolik by stála jistá výhra bonusu (superjackpotu) ve Sportce po změně pravidel (a zdražení sázenky) od 21. 5. 2014.

Když to shrneme

Co říci závěrem? V manipulaci s losováním loterijních her nevěříme, „důkazů“ snad bylo předloženo dost. Tento článek není reklamou, ani anti-reklamou, nemá nikoho povzbuzovat v sázení, ani jej od něj odrazovat. Pouze ukazuje fakta řečí matematiky, řečí čísel. Snad se vám líbil.

Není na škodu se zamyslet a/nebo si někdy až abstraktně vysoká čísla přiblížit na příkladech. Kdo nehraje, nevyhraje. Na druhou stranu asi jen málokdo počítá, kolik by nesázením ušetřil. Někdy i výhra může být prokletím, ale to už se dostáváme mimo původní téma.

Kam dál?

Loterijní hry – pravidla, pravděpodobnost, šance na výhru;
V srbské loterii se vítězné číslo objevilo na obrazovce dříve, než bylo vylosováno (28. 7. 2015);
Kolik plných tiketů byste museli vsadit pro jistou výhru superjackpotu Sportky (31. 3. 2013);
Chtěli byste vyhrát obří jackpot v loterii? (29. 3. 2013);
Sazka plánuje mezinárodní loterii s tučnými jackpoty (28. 3. 2013);
Britská loterie: hledá se výherce 64 milionů liber, má na to několik hodin (4. 12. 2012);
Superjackpot Sportky s prémií – jak vyhrát, pravděpodobnost (3. 12. 2012);
Americká loterie: jackpot 587,5 milionu dolarů si rozdělí dva sázející (29. 11. 2012);
Další články o loterijních hrách

Podvody v kostkách;
Podvádění v kartách. Mistři podvodu (video);
Skořápky.

 
Copyright © 2007–2023 Jindřich Pavelka, Hazardní-Hry.eu – O webu | Reklama | Přístupnost | Podmínky používání | Mapa stránek | EN | FB