Hazardní hryKaretní hry › Černá Marie

Černá Marie – pravidla karetní hry

Černá Marie je karetní hra typu Srdce, ty jsou známé především z operačního systému Windows. Černá Marie je hra velmi stará, hraje se už po několik století. Pravidla hry jsou jednoduchá. Ukážeme si, jak se dá hrát i o peníze.

Jak se hraje

Znáte-li karetní hru Srdce, bude pro vás Černá Marie hračka. V něčem jsou hry podobné, v něčem se liší. Cílem hry je vzít co nejméně hromádek (štychů), které obsahují karty, jež nesou trestné body. Které to jsou? Jakákoliv srdcová karta je za 1 trestný bod, pikové eso za 7 bodů, pikový král za 10 bodů a piková dáma za 13 bodů.

1 bod
7 bodů
10 bodů
13 bodů

Černá Marie je karetní hra pro tři hráče. Hraje se s balíčkem o 52 kartách, z něhož se odstraní kárová dvojka. Každému hráči je proto rozdáno 17 karet – jednoduše se mezi hráče rovnoměrně rozdá celý balíček bez kárové dvojky.

Průběh hry

Po rozdání si každý hráč vybere tři karty, kterých se chce zbavit, a přesune je lícem dolů (tj. skrytě) soupeři po pravici. V tom je Černá Marie podobná Srdcím, tam je však rituál delší (nejprve se karty přesouvají soupeři nalevo, pak napravo, potom naproti a ve 4. kole si každý hráč ponechá všechny své karty). Až si hráči karty zařadí a prohlédnou, hra může začít.

Vynášet začíná hráč po levici rozdávajícího. Teď i později platí, že ostatní hráči vždy musí ctít barvu, která byla prvně vynesena. Nemá-li hráč kartu dané barvy, může vyhodit jakoukoliv kartu. Je to obvykle dobrá příležitost pro to, zbavit se některé z trestných karet („namazat“ ji soupeřům). Hromádku (štych) bere hráč, který vhodil nejvyšší kartu v barvě, která byla prvně vynesena. Tento hráč pak vynáší jako první v dalším kole.

Doplňme ještě, že hráči jsou sice povinni ctít barvu, neexistuje ale například povinnost přebíjet. Například vyjede-li někdo desítkou křížovou a další hráč má v ruce (kromě karet jiné barvy) devítku křížovou a eso křížové, musí vyjet křížovou kartou, ale může si vybrat, zda to bude devítka nebo eso (nemusí desítku přebíjet esem, může ji podhodit devítkou, aby štych nebral).

Konec hry a určení vítěze

Po každém kole si hráči spočítají a zaznamenají trestné body. Hraje se tak dlouho, dokud některý z hráčů nedosáhne nebo nepřesáhne hranici 100 trestných bodů. Poté hra končí a vyhrává hráč s nejmenším počtem trestných bodů.

Hra o peníze

Jak hrát karetní hru Černá Marie o peníze? Třeba takto: hráči se dohodnou, že 1 trestný bod je 1 Kč nebo jiná libovolná částka. Pokud by se to zdálo hodně a hráči se chtěli více pobavit než pokoušet štěstí a obírat se o peníze, mohou se dohodnout, že 1 bod je 10 haléřů (čili 0,10 Kč). Po skončení kola, tj. vyházení všech karet, si hráči spočtou, kolik mají trestných bodů, a tolik korun (či dohodnutých jednotek) přispějí do banku.

Jakmile skončí úplně celá hra, tj. v okamžiku, kdy některý hráč dosáhne či přesáhne 100 bodů, dojde k určení vítěze a rozdělení banku. To může být stylem „vítěz bere všechno“, nebo v poměru 70:30, tj. první hráč bere 70 % banku, druhý hráč 30 % banku, třetí poslední hráč nic.

Mohly by vás zajímat i další karetní hry:

Poker – pravidla, karetní kombinace, tipy, strategie;
Formuška – málo známá karetní hra pro 4 hráče;
Kopky (Hromádky);
Baccarat a jeho tři varianty;
Oko bere a Blackjack;
Srdce – hra známá z Windows o peníze;
Strategie v karetní hře Srdce, tipy;
Přehled všech karetních her.

 
Copyright © 2007–2022 Jindřich Pavelka, Hazardní-Hry.eu – O webu | Reklama | Přístupnost | Podmínky používání | Mapa stránek | EN | FB