Hazardní hryFilmyBondovky › Jeden svět nestačí

Jeden svět nestačí – The World Is Not Enough (1999)

Jeden svět nestačí je devatenáctou bondovkou, která byla uvedena do kin v roce 1999. Potřetí se v roli slavného tajného agenta 007 objevil Pierce Brosnan.

Mise

Příběh filmu Jeden svět nestačí začíná tím, že James Bond je pověřen úkolem chránit Elektru Kingovou, dceru zavražděného miliardáře a ropného magnáta, Sira Roberta Kinga. Bond je přesvědčen, že útok, při kterém byl Sir Robert King zabit, byl namířen právě na Elektru, a musí zjistit, kdo za tím stojí.

Jeden svět nestačí – ropné pole

Obrázek – Jeden svět nestačí – ropné pole (zdroj: Craiyon)

Zápletka

Během vyšetřování Bond odhalí, že za bombovým útokem stojí Renard, terorista, který utrpěl zranění během pokusu o atentát na Elektru Kingovou. Jeho hlava byla zasažena střelou s radioaktivním materiálem, který v těle Renarda způsobuje postupné poškození nervového systému a nevyhnutelnou smrt.

Renard postupně ztrácí citlivost na bolest a stává se vůči bolesti prakticky imunním. Toto specifické onemocnění mu však také dává určitou výhodu, protože v jeho případě se zdá, že nemá, co ztratit a je ochoten riskovat více než ostatní. Renard se snaží získat kontrolu nad Elektriným ropným impériem.

Bond se spoléhá na své schopnosti a informace od M, šéfa MI6, aby Renarda zastavil a ochránil Elektru. Během svého vyšetřování se Bond setkává s různými postavami, včetně Valentina Zukova, bývalého Renardova spojence, který se rozhodl spolupracovat s MI6. Zukov je znechucen Renardem a jeho plány a nabízí Bondovi své informace a pomoc.

Bondova cesta ho zavede do různých exotických míst, včetně tureckého Istanbulu, Skotska a Azerbajdžánu. Během svého putování Bond odhalí, že Renard připravuje sabotáž a manipulaci s ropnými poli. Snaží se také vyvolat konflikt mezi ruskou a britskou vládou a získat kontrolu nad velkou částí světového ropného trhu.

Bondovy hrdinské snahy jsou však komplikovány Elektrou, která trpí stockholmským syndromem a postupně se stává součástí Renardova plánu. Její vlastní motivace a touha po moci ji vedou k nebezpečnému spojenectví s Renardem, a Bond se ocitá ve složité situaci, kdy musí bojovat nejen proti teroristovi a jeho plánům, ale také proti Elektře, která se stává nepředvídatelnou a nebezpečnou. Bond se musí rozhodnout, komu věřit a jak zachránit svět před Renardem i Elektrou.

Během svého vyšetřování Bond odhalí, že Renardova nenasytná touha po moci ho vede k plánu získat jadernou zbraň. Renard se snaží ukrást nebezpečné plutonium a využít ho k vytvoření ničivého jaderného výbuchu. Bond se stává jedinou překážkou na cestě k realizaci Renardova plánu.

Při svém putování Bond spolupracuje s agentkou Christmas Jonesovou, odbornicí na jadernou fyziku, která mu pomáhá odhalit Renardovy záměry a zastavit ho. Společně se musí probojovat skrze Renardovy stoupence.

V posledním jednání filmu dochází k dramatické konfrontaci mezi Bondem, Renardem a Elektrou. Bond se musí postavit svému nekompromisnímu protivníkovi a zároveň zachránit Elektru, která se ocitla v pasti vlastních ambicí. V závěrečném souboji se Bondovi podaří porazit Renarda a zamezit realizaci jeho ničivého plánu.

Film Jeden svět nestačí končí dramatickou scénou, ve které Bond zachraňuje Elektru a odhaluje pravdu o jejích zradě. Jejich nebezpečné dobrodružství je ukončeno a Bond pokračuje v dalších misích MI6, stále připraven čelit novým výzvám a zachraňovat svět.

Herecké obsazení

Role ve filmu Charakteristika Herec
James Bond Hlavní postava britský tajný agent s kódovým označením 007. Pierce Brosnan
Renard Hlavní záporná postava. Nebezpečný terorista, trpící nemocí z radioaktivního materiálu. Je bezcitný, neúprosný a neobvykle odolný vůči bolesti díky nemoci, než jej dožene smrt. Robert Carlyle
Elektra King Bohatá a podnikavá žena, která se stane terčem teroristů. Je inteligentní, charismatická a vtipná, ale zároveň skrývá temnou stránku své osobnosti. Sophie Marceau
Christmas Jones Atraktivní jaderná fyzička, která sehrává klíčovou roli při odhalení plánů teroristů. Je odvážná, inteligentní a odbornicí na jadernou problematiku. Denise Richards
Sir Robert King Britský průmyslník a otec Elektry Kingové. Je bohatý, vlivný a stane se terčem útoků teroristů. David Calder
M Šéfka britské tajné služby MI6, která Bondovi přiděluje mise. Judi Dench
Q Technický expert MI6, který zásobuje Bonda speciálními vynálezy a pomůckami. Desmond Llewelyn

Zajímavosti

  • Scéna, ve které James Bond proniká do budovy pomocí vrátnice, byla inspirována skutečným útokem na ambasádu Spojených států v Keni v roce 1998.
  • Auto, které James Bond používá ve filmu, je BMW Z8. Toto auto bylo vyrobeno ve velmi omezeném množství a stalo se jedním z nejikoničtějších bondovských vozidel.
  • V roli bondovského padoucha Renarda se objevil herec Robert Carlyle. Carlyle si pro tuto roli dokonce vyholil hlavu, aby vytvořil autentický vzhled nemocného zloducha.
  • Scéna, ve které se Bond a Elektra potápějí v podvodním autě, byla natočena ve skutečném podvodním autě a herci se museli naučit potápět a zůstat pod vodou po dlouhou dobu.
  • V jedné z akčních scén ve filmu se Bond přesouvá po řece Temži na míči od zorbingu. Tato scéna byla natočena ve skutečnosti s herecem Piercem Brosnanem, který pro ni prošel speciálním tréninkem.
  • Ve filmu se objevuje také postava Renshawa, která je agentem CIA. Tuto roli ztvárnil herec John Cleese, který později převzal roli Q v dalších bondovských filmech.

Bond song

Bondovský film Jeden svět nestačí má úvodní píseň s názvem The World Is Not Enough, kterou napsala a nazpívala skupina Garbage. Píseň byla vydána jako singl a stala se velkým hitem.

The World is Not Enough se vyznačuje temnou a atmosférickou hudbou, která odpovídá stylu bondovských filmů. Text písně se dotýká tématu touhy po moci a nekonečného lidského chtění. Skupina Garbage se rozhodla experimentovat s různými zvuky a vrstvením, aby vytvořila jedinečnou a zajímavou bondovskou píseň.

Píseň The World is Not Enough byla nominována na cenu Grammy v kategorii Nejlepší song z filmu a také se umístila ve vyšších příčkách hitparád ve Spojeném království a dalších zemích.

Závěr

Bondovka Jeden svět nestačí nabízí fanouškům to, co od bondovského filmu očekávají – akci, intriky, šarm a nekompromisního hrdinu v podání Pierce Brosnana. Film přináší nové postavy, nebezpečí a zápletky, které udržují napětí a diváky na okraji sedadla.

Kam dál?

16. bondovka: Povolení zabíjet (1989) ← → 18. Zítřek nikdy neumírá (1997)

 
Copyright © 2007–2023 Jindřich Pavelka, Hazardní-Hry.eu – O webu | Reklama | Přístupnost | Podmínky používání | Mapa stránek | EN | FB