Na tuto stránku budeme zařazovat ostatní hry, které nezapadnou do typických kategorií, jakými jsou například ruleta, kostky, karty či loterie.
Fischerovy šachy nebo též Fischer Random Chess či zkráceně Fischerandom (Fischerova náhoda) je varianta šachů, kterou vymyslel a propagoval Robert James Fischer alias Bobby Fischer, bývalý mistr světa v šachu, mnohými považován za nejlepšího šachistu všech dob. Nové šachy veřejně představil 19. června 1996 v Buenos Aires. Fischerovy šachy se dnes často nazývají Chess 960 (Šachy 960). Proč Fischerovy šachy vznikly, jak se hrají a proč 960?
Přestože i házení mincí by mohlo být předmětem sázek (ukážeme si jak), spíše se používá jako prvek náhody pro různé rozhodovací situace, například kdo bude rozehrávat míč ve fotbale nebo kdo vystojí řadu na další piva při společenské akci. Podíváme se na pravděpodobnost při házení mincí z různých pohledů, například, že se nám povede hodit stejnou stranu mince několikrát po sobě či několikrát z určitého počtu pokusů.
Kdo by neznal nebo si nikdy nezahrál tuto jednoduchou hru? Předmětem sázky nejsou většinou peníze, ale spíše, kdo poletí se smetím, přinese další pivo nebo osloví slečny u baru. Existuje ve hře Kámen, nůžky, papír strategie, která by přinesla lepší šanci na výhru?
Rubikova kostka je legendární hlavolam. Věděli jste, že je dosud nejprodávanějším výrobkem na světě? Tipnete si, kolikati možnými způsoby může být přeskupena a kolik otočení stačí, abyste kostku složili z jakékoliv výchozí pozice?
Začněme skořápkami, kdysi českou specialitou. Můžete se podívat, jakou máte šanci na výhru při utopickém, ryze poctivém, průběhu. Věnujeme se také trikům a podvodům a v neposlední řadě rovněž rozhodnutí Nejvyššího soudu, které Skořápky označilo za nepoctivou hru. O tom asi není příliš pochyb. Argumenty soudu však byly značně diskutabilní a kontroverzní, především pokud je objektivně srovnáme s ostatními hazardními hrami. Můžete si také podívat na nejlepšího hráče skořápek (video), prozraďme jen, že to není člověk.
Šachy jsou pozoruhodnou hrou, říká se o ní, že je to hra královská. Avšak není to hazardní hra, protože její výsledek nezáleží na náhodě, nýbrž na dovednostech a schopnostech. Přesto se dá i hraní šachů okořenit menšími sázkami, hrou o peníze. Jak?
Pokud vás omrzely klasické hazardní hry a máte-li náhodou cestu do Asie, můžete si zajít a vsadit na tamní velmi populární broučí zápasy. Jeden z největších a nejoblíbenějších brouků zápasníků je nosorožík a není to jen tak obyčejný brouk.