14.03.2018. Geniální britský fyzik, popularizátor vědy a vesmíru, ale i obrovský bojovník s osudem Stephen Hawking zemřel ve věku 76 let. Svět přišel o jednu z nejvýraznějších osobností. Ač se celý život zabýval složitými matematickými a fyzikálními problémy, dokázal je přiblížit i laické veřejnosti.
Stephen Hawking se narodil 08.01.1942 v Oxfordu a zemřel 14. 3.2018 v Cambridgi. Je to pouze shoda okolností, že se narodil na třísté výročí od úmrtí Galilea Galileie (08.01.1642) a zemřel v den narozenin Alberta Einsteina (14.03.1879)? Datum 14.03. se dá také interpretovat jako Ludolfovo číslo π (pí) 3,14 – 3. měsíc, 14. den – především v USA je zvykem v datu nejprve uvádět měsíc, poté den a rok.
Navzdory prognózám se Stephen Hawking dožil úctyhodného věku. V jednadvaceti letech mu lékaři diagnostikovali velmi závažnou chorobu – amyotrofickou laterální sklerózu (ALS) a předpovídali pouhé dva až tři roky života. ALS napadá nervový systém a způsobuje postupné ochrnutí celého těla.
Stephen Hawking v Dětském vyúkovém centru NASA, zdroj: NASA (cit. 2018-03-14).
Strávil proto téměř celý život na vozíku a později byl schopen mluvit pouze prostřednictvím speciálního počítače. Tak se objevil i v oblíbených televizních seriálech Simpsonovi a Teorie velkého třesku.
I přes závažnou nemoc měl Stephen Hawking velký smysl pro humor a životní nadhled. Nepoddal se osudu, o to více bojoval a pracoval. Nemoc jednou označil za největší dar, jaký od života dostal, neb díky izolaci od světa prý měl možnost rozvíjet svou představivost k vidění problémů pod jiným úhlem.
Vydal téměř 200 vědeckých publikací, z nichž mnohé jsou populárně naučné. Dokázal i laikům podat stravitelnou formou teorie o vesmíru, jeho vzniku, černých dírách apod. Mezi nejznámější díla patří například Stručná historie času (A Brief History of Time), Vesmír v kostce (The Universe in a Nutshell) nebo Ilustrovaná teorie všeho (The Illustrated Theory of Everything).
Obohatil fyziku o nové teorie a objevy, například Hawkingovo záření, Hawkingova energie, Hawkingova hmotnost. Celý život se snažil přijít vesmíru na kloub a vyzýval k tomu i ostatní: „Dívejte se vzhůru na hvězdy, a nikoliv dolů na nohy. Pokuste se pochopit, co vidíte a proč existuje vesmír. Buďte zvědaví!“
Zajímavostí je, že lidstvo podle něj bude muset začít kolonizovat vesmír již v následujích sto nebo dvoustech letech, aby přežilo. Za nebezpečí pro lidstvo označil genetické inženýrství a umělou inteligenci → z tohoto pohledu je zajímavý samoučící se algoritmus AlphaZero od Googlu, který se naučil šachy za pouhé 4 hodiny a poté porazil dosud nejlepší šachový motor. Stephen Hawking věří, že ve vesmíru nejsme sami, ale pokusy o kontakt s mimozemskou civilizací označil za velmi riskantní pro lidstvo.
Stephen Hawking byl ateista. Vesmír je podle něj schopný vzniknout sám od sebe díky fyzikálním zákonům (kterým podléhá), jako je gravitace. Některé jeho výroky proto vyvolávaly v náboženském světe kontroverze.
V roce 2011 na Discovery Channel řekl: „Všichni můžeme svobodně věřit, v co chceme, ale dle mého názoru je nejprostším vysvětlením, že Bůh prostě není. Nikdo nestvořil vesmír a nikdo neřídí naše osudy. To mě vede k hlubokému přesvědčení, že pravděpodobně není žádné nebe ani život po životě. Máme jen jeden život, abychom pochopili velké plány vesmíru, a za to jsem nesmírně vděčný.“
Mohlo by vás také zajímat: