Hazardní hryNovinky2016 › MS v šachu 2016: Carlsen obhájil titul

MS v šachu 2016: Carlsen obhájil titul mistra světa, porazil Karjakina v tie-breaku

1. 12. 2016. Překvapení se nakonec nekonalo, silně favorizovaný Magnus Carlsen porazil Sergeje Karjakina v tie-breaku a obhájil titul mistra světa. Neměl to však vůbec jednoduché, přestože mu zprvu bookmakeři přisuzovali šanci na výhru 80 % (kurz 1,2).

Karjakin to dotáhl až do tie-breaku (v zápase dokonce vedl), neboť v základní části, kdy se hrály tzv. vážné partie (s dlouhým časem na rozmyšlenou) skončil zápas 6:6. Následoval tie-break s kratším tempem 25 minut na partii + 10 sekund za provedený tah.

Sázkové kurzy před tie-breakem byly následující: na Carlsena byl vypsán kurz 1,409, což odpovídá pravděpodobnosti výhry asi 68 %. Z tohoto pohledu si Sergej Karjakin polepšil, avšak tie-breaku již Carlsen dominoval.

První partie skončila solidní remízou. Ve druhé partii měl Carlsen vyhranou pozici bílými, ale promeškal několik šancí a Karjakin se nakonec (opět) zachránil převodem do remízové koncovky. Obával jsem se o psychický dopad na Carlsena po dalším nedotaženém výsledku, ve třetí partii však dokázal přesvědčivě zvítězit černými figurami. Karjakin se ocitl v situaci, že musel černými za každou cenu vyhrát čtvrtou partii, aby tie-break pokračoval partiemi s ještě rychlejším tempem. Carlsen však hrál solidně, překvapení nepřipustil a dokonce partii vyhrál krásnou závěrečnou kombinací.

Mistrovství světa v šachu: Carlsen-Karjakin 3:1 po tie-breaku. Gratulace staronovému mistru světa, čest poraženému za vytrvalý boj!

Před zápasem jsme položili rétorickou otázku, zda by i Carlsen oproti všem předpokladům mohl zápas prohrát. V letošním roce jsme totiž zažili několik událostí, které se obecně nepředpokládaly: Leicester vyhrál anglickou fotbalovou Premier League, Britové odhlasovali brexit a Trump se stane prezidentem USA.

Carlsen tuto „šňůru“ přerušil. Bookmakeři (či náhoda) tentokrát měli pravdu.

Mohlo by vás také zajímat:

Magnus Carlsen hraje skvěle i Fischerovy šachy (Chess 960);
Zápas Carlsen-Karjakin 2016 – odhady šancí, harmonogram, výsledky;
MS v šachu 2016: rozhodne tie-break (28. 11. 2016);
První partii vyhrál Karjakin a ujal se vedení;
Pravidla šachu. Jak hrát šachy o peníze;
Legenda o vzniku šachu – jedno zrníčko na první políčko…
Donald Trump vítězem prezidentských voleb v USA 2016 (9. 11. 2016);
Navzdory očekáváním sázkových firem Britové hlasovali pro odchod z EU (24. 6. 2016);
Leicester City vyhrátl Premier League 2015/2016 s kurzem 5 000:1! (2. 5. 2016);
Němci na MS ve fotbale 2014 rozdrtili Brazilce 7:1. Jaký by byl kurz?
Nepovedená singapurská kampaň „Můj táta vsadil všechny úspory na Německo“ (26. 9. 2014).

 
Copyright © 2007–2021 Jindřich Pavelka, Hazardní-Hry.eu – O webu | Reklama | Přístupnost | Podmínky používání | Mapa stránek | EN | FB