Hazardní hryNovinky › Vyhraje Lukáš Pavlásek Star Dance?

Vyhraje Lukáš Pavlásek 7. řadu Star Dance?

26. 11. 2015. Český národ má zřejmě smysl pro recesi. Lukáš Pavlásek proplouvá soutěží a vyřazuje tanečně mnohem zdatnější soupeře. Jakou šanci dávají Lukáši Pavláskovi bookmakeři? Co na to pravděpodobnost? Kolik můžete vyhrát a jakou marži mají sázkové kanceláře na sázkách na Star Dance obecně.

[Edit: dnes (18. 12. 2015) už víme, že soutěž vyhráli Marie Doležalová a Marek Zelinka.]

Co si myslí bookmakeři

Jedna česká sázková společnost vypsala na zbývající páry v taneční soutěži Star Dance kurzy uvedené v tabulce níže. V kurzovém sázení platí, že na favority jsou vypsány kurzy nízké, na outsidery kurzy vysoké. Kurzem se totiž násobí vsazená částka a určuje tak potenciální výhru.

Kurzy odráží pravděpodobnost, že určitá událost nastane, například to, že Lukáš Pavlásek s Lucií Hunčárovou vyhrají sedmou řadu Star Dance. Přesněji řečeno, kurzy jsou převrácenou hodnotou pravděpodobnosti: čím vyšší kurz, tím nižší pravděpodobnost a naopak.

Z tabulky můžeme vyčíst, že bookmakeři favorizují Jitku Schneiderovou a Marka Dědíka, následují Leoš Mareš s Katarínou Štumpfovou. Tabulku uzavírá právě Lukáš Pavlásek s Lucií Hunčárovou.

Kdybyste vsadili 100 Kč na favorita, můžete v případě úspěchu vyhrát 180 Kč (hrubého). Kdybyste vsadili na to, že Češi jsou opravdu velcí recesisté a že tedy vyhraje Lukáš Pavlásek s partnerkou, mohli byste vyhrát 2100 Kč (v obou případech je nutné odečíst vklad do hry 100 Kč, abyste získali čistou výhru).

PárVypsaný kurz
Schneiderová/Dědík1,8
Mareš/Štumpfová2,6
Doležalová/Zelinka4
Banga/Bufková9
Pavlásek/Hunčárová21

Kdybyste si chtěli zahrát na bookmakera

Kdybyste si chtěli zahrát na bookmakera a vypsat sázkové kurzy, jak byste postupovali (či jak by postupoval bookmaker)? Asi byste každému páru přiřadili určitou pravděpodobnost, s jakou se domníváte, že by mohl vyhrát.

Například Jitce Schneiderové byste dali 0,5 (50 %), Leoši Marešovi 0,25 (25 %), …, Lukáši Pavláskovi 0,025 (2,5 %). Součet pravděpodobností musí být roven 1, resp. 100 %. Pak kurz na Jitku Schneiderovou by byl 1 / 0,5 = 2. Sázková kancelář ještě kurz upraví, resp. sníží, o svou marži. Je-li marže např. 10 %, pak kurz by byl (1 - 0,1) / 0,5 = 1,8.
Obecně kurz = (1 - marže) / pravděpodobnost.
Kurz na výhru Lukáše Pavláska bez marže by byl v tomto případě 1 / 0,025 = 40 atd.

Marže sázkové kanceláře na sázkách na Star Dance

Dodejme jen, že v předchozí kapitole jsou naše hypotetické kurzy a hypotetická marže. My už však známe nabídku sázkové kanceláře – konkrétní vypsané kurzy. Jak z nich dostaneme pravděpodobnost a marži?

Když 1 / pravděpodobnost = kurz, pak např. u Jitky Schneiderové pravděpodobnost p = 1 / k, tj. p = 1 / 1,8 = 0,5555 či 55,55 %, u Lukáše Pavláska p = 1 / 21 = 0,0476 či 4,76 %. Že něco nehraje zjistíme, když jednotlivé pravděpodobnosti sečteme. Dostaneme se na hodnotu 134,89 %, což je nesmysl, neboť součet musí být roven 100 %. Ve výpočtech totiž není zakomponována marže sázkové kanceláře.

PárKurzPravděpodobnost bez maržePravděpodobnost s marží
Schneiderová/Dědík1,855,56%41,19%
Mareš/Štumpfová2,638,46%28,51%
Doležalová/Zelinka425,00%18,53%
Banga/Bufková911,11%8,24%
Pavlásek/Hunčárová214,76%3,53%
Součetx134,89%100,00%

V textu výše jsme si uvedli, že marže snižuje vypsaný kurz. Platí vztah:

(1 - marže) / pravděpodobnost = kurz.

Známe pravděpodobnosti (bez marže) a vypsané kurzy, takže zbývá vyřešit poslední neznámou, kterou je marže. Hledáme takovou hodnotu marže, při které je součet pravděpodobností (odvozených z vypsaných kurzů) roven 1 či 100 %. Úlohu můžeme vyřešit například pomocí modulu Řešitel, který je obsažen v Excelu. Řešením je hodnota marže 0,2587 či 25,87 %.

Vyhodnocení

Co z toho vyplývá? Bookmaker se snaží stanovit pravděpodobnosti výhry jednotlivých párů v soutěži Star Dance podle svých nejlepších schopností. A svou práci odvádí lépe než většina sázkařů. Z pravděpodobností stanoví kurzy, lépe řečeno tzv. férové kurzy, při kterých bych nic nevydělal. Proto kurzy ještě sníží o marži (tím získá další výhodu nad sázejícím, kromě svých schopností). V tomto případě jsou kurzy sníženy o přibližně 25 %. To je „vata“ sázkové kanceláře.

Dále můžeme odpovědět na otázku v úvodu, jaká je pravděpodobnost podle bookmakerů, že 7. řadu Star Dance vyhrají Lukáš Pavlásek a Lucie Hunčárová. Bookmakeři přisuzují tomuto páru šanci na výhru celé soutěže přibližně pouhých 3,5 %. Možná si říkáte, že i to je dost vysoké číslo.

Mohlo by vás také zajímat:

Kurzové sázení;
Strategie kurzového sázení;
Marže sázkové kanceláře;
Sázkový kurz;
Výsledný (vynásobený) kurz a pravděpodobnost;
Pravděpodobnostní hádanky;
Návratnost hráče při dlouhodobém hraní (sázení) různých her.

 
Copyright © 2007–2023 Jindřich Pavelka, Hazardní-Hry.eu – O webu | Reklama | Přístupnost | Podmínky používání | Mapa stránek | EN | FB