Hazardní hryNovinky2013 › Nešťastná třináctka

Nešťastná třináctka

11. 1. 2013. Třináctka představuje pro mnoho lidí nešťastné číslo a především pátek 13. je fenomén, kdy někteří pověrčiví lidé raději ani nevylézají z postele. Pro chorobný strach z čísla 13 dokonce existuje vědecký termín – triskaidekafobie. Odkud se strach či domnělé neštěstí spojené s číslem 13 bere?

Odpověď můžeme hledat v historii a náboženství. Ježíš Kristus měl být ukřižován v pátek. Navíc na slavné fresce Poslední večeře Páně od Leonarda da Vinciho je zachyceno 13 stolovníků, z nichž třináctým je Jidáš, který Ježíše zradil.

Další příběh, tentokrát ze skandinávských pověstí, praví, že na večeři do Vanhally bylo pozváno 12 bohů. Avšak nebyl pozván bůh zla Loki (13. účastník), který na protest probodl kopím Baldera, boha radosti a potěšení.

V pátek 13. října 1307 začalo rozsáhlé zatýkání rytířů řádu templářů, poté, co se francouzský král Filip IV. Sličný spojil s církví. Templářský řád mu byl trnem v oku kvůli jeho moci a bohatství. Obvinil jej mj. z kacířství a zkonfiskoval jeho ohromný majetek.

Inspirováni některými z výše uvedených případů, někteří hostitelé bedlivě střeží, aby u stolu nesedělo 13 lidí, což prý přináší smůlu. Někteří hoteliéři či stavaři jdou kvůli pověrám ještě dále: v hotelech například chybí pokoj č. 13, ve výškových budovách je „vynecháno“ 13. patro apod.

V letošním roce nás čekají dva pátky třináctého: 13. září 2013 a 13. prosinec 2013. Na základě elementární logiky můžeme říci, že pátek třináctého se objeví v každém měsíci, jehož první den začíná v neděli. Schválně, mrkněte do kalendáře.

Přehnaný strach z pátku třináctého (ale obecně i z jiných pověr) může vést k samonaplňujícím se proroctvím, kdy člověk podvědomě k neštěstí směřuje. Anebo naopak k zveličování maličkostí, připisovaným tomuto datu, které by v jiné dny byly přejity bez povšimnutí.

Téma třináctky se objevuje i ve filmu, třeba ve známém hororu Pátek třináctého. Veseleji je ale zpracováno například v českém filmu Vrať se do hrobu, kde si vychytralý student připraví na zkušební maturitní komisi malou, leč dnes již snadno prokouknutelnou, lest. Vylosuje si libovolné číslo otázky, které ale vzápětí vhodí zpět do pytlíku se slovy: „Třináctka, tu nechci“ a kalkuluje s tím, že si dobře naučenou otázku č. 13 bude muset ponechat. Komise opravdu odvětí: „Ale jen si ji nechte…“

Protože smích je kořením života, na závěr ještě povedený vtip: Baví se dva kamarádi a jeden z nich se ptá toho druhého: „To víš, že letos vychází Silvestr na pátek?“ A druhý na to: „Doufám, že ne třináctého.“

Mohlo by vás také zajímat: Pro Brazilce byl možná nešťastný německý hráč Müller s číslem 13, který prvním gólem zahájil drtivou porážku Brazílie s Německem 1:7 v semifinále MS ve fotbalu 2014.

 
Copyright © 2007–2023 Jindřich Pavelka, Hazardní-Hry.eu – O webu | Reklama | Přístupnost | Podmínky používání | Mapa stránek | EN | FB