21. 11. 2012. Českou vládou navrhovaný zákon o hazardu, či zákon o provozování sázkových her, zkráceně tzv. loterijní zákon, narazil u Evropské komise. Ta kritizuje, že nový zákon odporuje smlouvě o fungování Evropské unie.
Nový loterijní zákon (2012) požaduje, aby provozovatelé sázkových her měli sídlo v České republice a hráči povinnost se registrovat v kamenných pobočkách. To však odporuje primárnímu právu Evropské unie o volném pohybu služeb.
Podniky si mohou vybrat, v kterém státě Evropské unie chtějí mít své sídlo, a dohoda o volném pohybu služeb jim umožňuje služby nabízet v jakémkoliv jiném členském státě.
Rozhodnutí Evropské unie proto není příliš překvapivé. Že je navrhovaný loterijní zákon v rozporu s unijním právem nakonec již dříve tvrdila i legislativní rada vlády. Evropská unie dává právo státům hazard regulovat, státy by si však neměly počínat diskriminačně.
Vláda novým loterijním zákonem sledovala cíl omezit „nelegální“ sázení u zahraničních společností, které v České republice neodvádějí žádné daně (na rozdíl od tuzemských sázkových společností), a údajně i ochranu mladistvých povinnou osobní registrací v kamenné pobočce. O tom druhém lze možná s úspěchem pochybovat, neboť o peníze jde vždy až v první řadě.
Slovo nelegální se často uvádí i v tisku, otázkou však zůstává, zdali je takové označení legitimní. Podniká-li někdo legálně podle unijního práva, které je národnímu právu nadřazené, těžko lze jeho konání označovat za nelegální. Je to podobné, jakoby si město schválilo vyhlášku nad rámec, resp. v rozporu se zákonem, který má vyšší právní sílu.
Tuzemské společnosti se cítí ohroženy zahraniční konkurencí, která v ČR neplatí daně a v místě svého sídla pouze daně nízké. Zahraniční sázkové společnosti a online kasina často sídlí například na Maltě, která je považována za daňový ráj.
Domníváme se proto, že rozumnějším řešením by bylo sjednotit podmínky pro podnikání tuzemských i zahraničních sázkových společností (aby u nás mohly podnikat a odvádět daně), spíše než zavádět různá a často rozporuplná omezení.
Celá záležitost by nakonec mohla skončit také naprosto opačně, a sice že i tuzemské sázkovky by se přesídlily do daňových rájů. Ovšem to nám nepřipadá příliš pravděpodobné.
Mohlo by vás také zajímat:
→ Zákon o hazardních hrách 2017 (1. 1. 2017);
→ Poslanecká sněmovna schválila tvrdší regulaci hazardu (15. 4. 2016);
→ Ministerstvo financí představilo návrh loterijního zákona od roku 2016 (9. 10. 2014)
→ První vysoká pokuta (850 tisíc Kč) za nelegální sázení u zahraničních sázkovek (7. 5. 2014)
→ Soud poprvé rozhodoval, zda je poker hazard podle loterijního zákona (6. 11. 2013)
→ Česko má otevřít trh zahraničním sázkovkám. Loterijní zákon čeká změna (14. 3. 2013)
→ Nový loterijní zákon 2012 (9. 2. 2012)