Hazardní hryKostkové hryVrhcáby › Speciální pravidla

Speciální pravidla ve Vrhcábech – Crawfordovo a Jacobyho

Možná jste se zrovna naučili běžná pravidla hry Vrhcáby (Backgammon) a už jsou tady pravidla speciální, jako Crawfordovo a Jacobyho pravidlo. Avšak není třeba se obávat, jsou snadno pochopitelná a mají svůj smysl.

Jste-li nováčci, můžete si prohlédnout základní a – věříme, že srozumitelná – pravidla hry Vrhcáby (Backgammon).

Crawfordovo pravidlo

Crawfordovo pravidlo se používá při zápasech. To znamená, že hráči se předem dohodnou (nebo je to dáno propozicemi backgammonového turnaje), na počtu bodů, kterého je třeba docílit, aby došlo k výhře v zápase. Obvykle se stanovuje určitý lichý počet bodů, například 3, 5 nebo 7 bodů.

Dodejme, že jde opravdu o počet bodů, nikoliv o počet her, které je třeba odehrát. Například pokud by se hrálo do 7 bodů, můžete zápas vyhrát/prohrát v jedné jediné hře: zdvojíte sázky, soupeř sázky znova zdvojí a vyhrajete/prohrajete stylem gammon nebo backgammon. Ale můžete také sbírat bod po bodu a skutečně odehrát i více než 7 her (za předpokladu, že boduje i soupeř).

Crawfordovo pravidlo se používá v momentě, kdy jednoho hráče dělí pouhý jeden bod od výhry celého zápasu, a spočívá v tom, že v následující hře se nepoužije dablovací kostka (není možné sázky zdvojnásobit).

Příklad

Pokud by se hrál zápas na 7 bodů a právě dohranou hrou by se jeden hráče ujal vedení 6:3, tak v následující hře nelze použít dablovací kostku. Díky Crawfordovou pravidlu prohrávající hráč nemá možnost zápas v následující hře zvrátit (zdvojením sázek a nadměrným riskováním, spoléháním se na náhodu). Vedoucí hráč má ale pouze jednu šanci zápas dotáhnout do zdárného konce. Neuspěje-li, tak v dalších hrách je již možné dablovací kostku používat a hra (či další hry) se nazývají Post-Crawford.

Jacobyho pravidlo

Jacobyho pravidlo se používá ve hře o peníze (money game). Pravidlo říká, že pokud se nehrálo dablovací kostkou (tj. nedošlo ke zdvojnásobení sázek), hra nemůže skončit dvojnásobnou (gammon) nebo trojnásobnou výhrou (backgammon), i kdyby jinak podmínky pro dvoj- nebo trojnásobnou výhru byly splněny – podrobnosti viz kapitola Bodování při ukončení hry na stránce s pravidly hry Vrhcáby.

Jacobyho pravidlo prakticky říká, že chceš-li víc než jednoduchou výhru, musíš si věřit či trochu zariskovat a sázky zvýšit. Pak, dosáhneš-li dvojnásobné nebo trojnásobné výhry, můžeš si ji ponechat. Nedošlo-li k zahrání dablovací kostkou, lze si nárokovat pouze jednoduchou výhru.

Dablování je věc někdy zapeklitá. Hráč musí nejen odhadnout, zda je pro něj nabídka zdvojnásobení sázek výhodná (protihráč může odmítnout a vzdát se), ale musí rovněž umět posoudit nabídku soupeře, zda přijmout, nebo raději odmítnout. Hráč, který dabluje, se může při nepříznivém vývoji hry dočkat znovuzdablování sázek od soupeře (v možnosti zdvojnásobovat sázky se hráči střídají).

Mohlo by vás také zajímat:

Základní pravidla Backgammonu, která pochopíte, s množstvím ilustrací;
Pět základních strategií, způsobu hry ve Vrhcábách (Backgammonu);
Nejlepší strategické tahy v základní pozici pro začínajícího hráče;
Rejstřík českých i cízích pojmů, s kterými se při Vrhcábách můžete setkat;
Pravidla při živé, turnajové hře ve Vrhcábách;
Přehled všech článků a materiálů o Backgammonu.

 
Copyright © 2007–2023 Jindřich Pavelka, Hazardní-Hry.eu – O webu | Reklama | Přístupnost | Podmínky používání | Mapa stránek | EN | FB