Hazardní hryKaretní hryBaccarat › Chemin de Fer

Chemin de Fer – Baccarat, kde hráči sází proti sobě

Chemin de Fer je verze hry Baccarat, kde hráči sázejí proti sobě. Jeden hráč vždy drží bank – vyčlení sumu, kterou je ochoten riskovat a z které pokrývá sázky soupeřů. To je zásadní rozdíl od variant Punto Banco (Nevada Baccarat) a Baccarat Banque, kde hráči vždy sází proti kasinu bez ohledu na to, zdali vsadí na hráče, nebo na bankéře – kasino totiž drží bank, z kterého pokrývá všechny sázky.

Tip: pokud jste se s Baccaratem ještě nesetkali, seznamte se nejprve s obecnými pravidly, která jsou společná všem třem verzím této hry – kromě Chemin de Fer to jsou ještě Punto Banco (Nevada Baccarat) a Baccarat Banque.

Chemin de Fer je původní verze Baccaratu, která se objevila ve Francii. Název hry znamená doslovně železnici. Hraje se obvykle se šesti zamíchanými svazky karet u typického oválného stolu připomínající ledvinu. Plně obsazený stůl čítá osm až dvanáct hráčů. Krupiér řídí hru z místa mezi prvním a posledním hráčem. Naproti němu jsou další dva krupiéři, kteří nakládají se sázkami.

Na stole jsou dále vyznačeny dva čtverce, první s nápisem Banque je určen pro sázky bankéře, druhý s nápisem Reliquat slouží pro část bankéřovy sázky, která není pokryta hráči. Uprostřed stolu se nachází otvor zvaný Panier, kde se odhazují použité karty a další otvor Cagnote sloužící pro 5procentní podíly kasina ze sázek vyhraných bankéřem.

Na začátku hry zamíchá karty krupiér a pak postupně všichni hráči v pořadí. Nakonec karty zamíchá opět krupiér a hráč po jeho levé straně balíček rozdělí prázdnou kartou.

Vedení banku

Prvním bankéřem se stává hráč sedící vpravo od krupiéra uprostřed stolu. Ostatní účastníci hry jsou hráči. V roli bankéře se hráči postupně střídají. Bankéř před sebe položí sumu, kterou je ochoten riskovat. Nyní je řada na hráčích. Každý hráč má nyní možnost zvoláním Banco! jít sám proti celému banku, tj. dorovnat sázku bankéře. Vabank může hrát pouze jeden hráč. Pokud se přihlásí více hráčů, má přednost hráč sedící hned po pravici bankéře zvoláním Banco prime! (první bank!).

Jestliže žádný z hráčů nehraje o celý bank, sází se v určeném pořadí, každý hráč dle svého uvážení. Pokud sázky hráčů nepokryjí sázku bankéře, mohou je pokrýt diváci, kteří se u stolu nacházejí. Jestliže sázky hráčů přesáhnou sázku bankéře, může se rozhodnout sázku navýšit; v opačném případě se nadbytečné sázky odstraní v opačném herním pořadí, jelikož bankéř odpovídá za sázky pouze do výše banku.

Pravidla Chemin de Fer

Krupiér rozdá čtyři karty lícem dolů (tj. nelze vidět, kdo má jaké karty), dvě sobě a dvě hráčům. Hráč, který vsadil nejvyšší sumu peněz (pokud je více hráčů se stejnou sázkou, tak první v pořadí) je vybrán, aby reprezentoval všechny hráče, tzn., že odehraje karetní kombinace za všechny, kteří vsadili na hráče. Hráč i bankéř se podívají na své karty. Jestliže kterýkoliv z nich má součet osm nebo devět (Natural), tak to oznámí, karty se otočí a hra se okamžitě vyhodnotí (vyšší součet vyhrává). Jestliže žádný z hráčů nevyhraje z ruky (Natural), platí následující pravidla.

Pravidlo hráče

Pravidlo hráče v Chemin de Fer
SoučetHráč
0–4táhne
5táhne nebo stojí
6 nebo 7stojí
8 nebo 9vyhrává z ruky

Pravidlo bankéře

Pravidlo bankéře v Chemin de Fer
SoučetTáhne, má-li dovoleno *Stojí, má-li dovoleno *Podle úvahy
0–2vždy táhne  
31–7 nebo 1089
42–71, 8, 9 nebo 10 
55–71, 2, 3, 8, 9 nebo 104
66 nebo 71–5, 8, 9 nebo 10 
7 vždy stojí 
8 nebo 9 výhra z ruky 
* Jestliže hráč stojí, bankéř táhne při 0–5 a stojí při 6 nebo 7.

Možnost volby

Jak bylo uvedeno, karty se rozdávají lícem dolů (tj. skrytě). Pokud chce hráč táhnout další kartu, řekne si o ni slovem Carte (kartu). Hráč své karty otočí až poté, co je ukáže bankéř. Učinit tak dříve by bylo netaktické, neboť při součtu 5 je možnost volby další karty, nebo stání. Kdyby bankéř věděl, že hráč má součet 5, přizpůsobil by tomu své rozhodování. Dodatečné karty hráče i bankéře jsou již taženy lícem nahoru, protože v této fázi se ukazují i původní kombinace, na základě kterých se rozhoduje, zdali se může, či nemůže táhnout třetí karta. Pravidel se není třeba obávat, na správný průběh hry dohlíží krupiér, který případné chybné tahy opraví.

Vyhodnocení hry

Dosáhne-li hráč vyššího součtu než bankéř, jsou všichni hráči vyplaceni rovnou sázkou ve výši jejich individuálních sázek. To znamená, že vsadíte-li 100 dolarů, dostaneme zpět svých 100 dolarů + 100 dolarů navíc. Pokud dosáhne vyššího součtu karet bankéř, všechny sázky hráčů propadají do banku a bankéř může pokračovat ve své roli. Konečně v případě remízy, tj. stejného součtu hráče i bankéře, sázky zůstávají na stole a o jejich osudu rozhodne další hra.

Bankéř se také může kdykoliv své role vzdát slovem Pass (ale samozřejmě nemusí, pokud se mu daří). Učinit tak po jedné vyhrané hře je však velmi neslušné a nehodí se k duchu hry Baccarat. Hráči by měli mít možnost vyhrát své peníze zpět. Proti ukončení hry, řekněme, po třech kolech by již nikdo neměl nic namítat. Pokud nikdo z účastníků hry nechce bank převzít, přechází role bankéře na dalšího hráče v pořadí. Kasina obvykle stanovují minimální výši banku a sázek.

Taktika při součtu 5

Taktizování hráče i bankéře přijde na pořad dne při součtu 5. Hru je dobré obměňovat, abychom protistranu udržovali v nejistotě, někdy je proto vhodné táhnout, jindy stát. Hráč, který vždy táhne, se nazývá Tireur (z francouzštiny doslova „střelec“). Hráč, který stojí, se nazývá Non-tireur. A konečně hráč, který svou strategii střídá, se nazývá Douteur (doslova „ten, kdo nechává na pochybách“). Odhalením soupeřova způsobu hry lze získat určitou výhodu, stejně tak se ale můžete dostat do nevýhody, pokud váš jednotvárný způsob sázení soupeři přečtou. Vyplatí se proto hru neustále obměňovat.

Mohlo by vás také zajímat:

Obecná pravidla Baccaratu;
Baccarat Banque – na dvou stolech – „Baccarat à Deux Tableaux“;
Nevada Baccarat – Punto Banco;
Karetní hry.

EN Chemin de Fer v angličtině.

 
Copyright © 2007–2022 Jindřich Pavelka, Hazardní-Hry.eu – O webu | Reklama | Přístupnost | Podmínky používání | Mapa stránek | EN | FB