Hazardní-Hry.eu
Hazardní hryNovinky2016 › MS v šachu rozhodne tie-break!

MS v šachu 2016: Carlsen-Karjakin 6:6, rozhodne tie-break

28.11.2016. Boj o šachový trůn mezi mistrem světa Carlsenem a vyzyvatelem Karjakinem na 12 vážných partií končí remízou, to znamená, že zápas rozhodne tie-break. Dnes se hrála poslední 12. partie, ve které měl Carlsen bílé kameny.

Mnozí očekávali, že se Carlsen bude snažit využít výhodu bílých figur a zápas rozhodnout. Hrálo se však opatrně, partie skončila remízou a o mistru světa v šachu poprvé rozhodne tie-break, tj. partie hrané zkráceným časovým tempem. Možná to byl taktický kalkul, Carlsen patří i zde mezi absolutní špičku.

Kdy se rozhodne o mistru světa

Zítra 29.11.2016 je odpočinkový den. Zápas o mistra světa v šachu se rozhodne ve středu 30.11.2016. Hraje se v New Yorku, zápas začíná ve 20.00 hod. středoevropského času. V první partii bude mít Carlsen černé.

Jak bude tie-break v šachu vypadat

Tie-break začne čtyřmi partiemi tempem rapid (25 minut + 10 sekund za každý provedený tah). Pokud bude skóre stále vyrovnané, bude následovat pět minizápasů o dvou bleskových partiích (5 minut + 3 sekundy za každý tah). Pokud se nerozhodne ani po „bleskovkách“, zápas rozhodne jedna partie stylem náhlá smrt. V ní musí bílý vyhrát (při remíze vyhrává černý) – bude mít 5 minut času oproti 4 minutám černého, od 61. tahu bude hráčům přidávány 3 sekundy za každý provedený tah. Celkově se může hrát až 15 partií.

Šance obou soupeřů

Carlsen byl v zápase jasný favorit. Karjakin ale prokázal své obranné schopnosti. Ve 3. a 4. partii Carlsen soupeře velmi presoval a chybělo jen málo, aby vyhrál. Karjakin však obě partii zachránil, a tak namísto vedení 2:0 Carlsenem byl zápas stále vyrovnaný. V 8. partii mistr světa Carlsen dokonce přepjal strunu a prohrál. Poprvé čelil tomu, že v zápase prohrával. Vyrovnat skóre se mu podařilo až v 10. partii.

Poslední 12. partii hrál velmi smířlivě. Prý se nechtěl na samotném konci zápasu pouštět do dobrodružství a zřejmě si velmi věří v rychlých tie-breakových partiích. Uvidíme, zda mu jeho kalkul vyjde a obecně, zda se mu podaří prolomit „faktor roku 2016“, kdy nastalo několik událostí, které se běžně neočekávaly.